Swimming: Rochelle Rays cruise over Genoa Gators

Emma Kennay, Alison Ohlinger, Natalie Wagner and Kendyl Darby (left to right) combined to set a new Rochelle Rays relay record during the team’s meet with Genoa on Thursday. (Courtesy photo)

Five new records set as 2019 season winds down

GENOA — The Rochelle Rays broke five swim team records during the program’s road meet against the Genoa Gators on Thursday. Joah Horner set three records in the 8-and-under boys 25-yard freestyle (18.53 seconds), the 25-yard butterfly (21.50) and the 100-yard individual medley (1:52.56).

Alison Ohlinger set the new 11-12 girls 100-yard individual medley record (1:20.88) previously set by Joy Davis in 2001, and the 11-12 girls 200-yard freestyle relay team of Ohlinger, Emma Kennay, Kendyl Darby and Natalie Wagner set a new record (2:19.18) previously set in 2001 by Dana Howard, Dakota Hughes, Coryn Hamby and Kerri Gleissner. Rochelle won the meet over Genoa by a final score of 4,216-1,524.

“I cannot give enough praise to this group of 116 hard working and dedicated swimmers this summer,” head coach Marianne Swanson said. “I tell our swimmers all the time that swimming is a not just a sport, it is an activity that will always be there for them in life. While most kids sleep in during the summer months, these kids are up and in the pool with practice sessions beginning at 7:45 a.m. 11 team records have been broken this season.”

8U Girls

Sydney Burke, Rowan Thompson, Gwen Hildreth and Daphne Wise won the 100-yard medley relay with a time of 1:58.22. Thompson, Brynndyl Mellor, Wise and Hildreth won the 100-yard freestyle relay with a time of 1:44.59. Thompson won the 25-yard freestyle with a time of 21.97 seconds while Wise placed second in 22.63.

Burke took third in the 25-yard backstroke with a time of 29.00 and Hildreth placed second in the 25-yard butterfly with a time of 32.31. Thompson placed second in the 25-yard breaststroke with a time of 30.97 while Leni Haedt took third in 31.50.

8U Boys

Declan McKinney, Elijah Good, Joah Horner and Grange Kissack won the 100-yard medley relay with a time of 2:05.47. Good took third in the 25-yard freestyle with a time of 24.81 seconds and Horner won the 25-yard backstroke with a time of 26.21 while McKinney placed second in 32.75 and Good took third in 35.00.

McKinney placed second in the 25-yard breaststroke with a time of 34.28 and Good took third in 35.18. McKinney, Good, Kissack and Horner won the 100-yard freestyle relay with a time of 1:53.07.

9-10 Girls

Leiya Smith, Jillian Bruns, Alexis Vaughn and Roxy Taft won the 100-yard freestyle relay with a time of 1:27.91. Taft, Cambrey Rodeghero, Bruns and Smith won the 100-yard medley relay with a time of 1:30.13. Rodeghero placed second in the 25-yard freestyle with a time of 16.41 seconds while Taft took third in 17.47.

Taft placed second in the 25-yard backstroke with a time of 23.88 and Smith took third in 24.50. Taft won the 25-yard butterfly with a time of 21.50 while Smith placed second in 25.19 and Josie Slattengren took third in 28.13. Bruns won the 25-yard breaststroke with a time of 23.09 with Maggie Louis taking third in 28.19.

9-10 Boys

Noah McKinney, Landon Ege, Charlie Carmichael and Owen Carmichael won the 100-yard freestyle relay with a time of 1:34.10. McKinney, Dayton Mellor and the Carmichael boys won the 100-yard medley relay with a time of 1:56.25. Ege won the 25-yard freestyle with a time of 20.44 seconds while McKinney placed second in 22.16 and Owen Carmichael took third in 22.32.

Mellor won the 25-yard backstroke with a time of 25.06 while McKinney placed second in 28.59 and Ege took third in 29.28. Charlie Carmichael won the 25-yard breaststroke with a time of 28.29 while Bryson Stewart placed second in 30.00 and Mellor took third in 30.96.

11-12 Girls

Alison Ohlinger, Natalie Wagner, Emma Kennay and Kendyl Darby won the 200-yard medley relay with a time of 2:41.90. Ohlinger placed second in the 50-yard freestyle with a time of 30.46 seconds while Kennay took third in 33.44. Riley Doyle placed second in the 50-yard backstroke with a time of 44.07 while Catherine Williams took third in 44.34.

Kennay won the 50-yard butterfly with a time of 41.25 and Darby took third in 49.10. Ohlinger won the 50-yard breaststroke with a time of 41.66 while Darby took third in 47.00. Kennay took third in the 100-yard individual medley with a time of 1:32.12.

11-12 Boys

Parker Slattengren, Jordan Spears, Henry Hildreth and Liam Wise won the 200-yard medley relay with a time of 3:18.79. Spears, Jack Carmichael, Slattengren and Hildreth tied for first in the 200-yard freestyle relay with a time of 2:34.69. Hildreth won the 50-yard freestyle with a time of 32.46 seconds while Spears placed second in 36.25 and Carmichael took third in 39.19.

Hildreth won the 50-yard backstroke with a time of 45.50 while Slattengren placed second in 55.91 and Samuel Hilleson took third in 1:47.09. Spears won the 50-yard butterfly with a time of 46.56 and Spears won the 50-yard breaststroke with a time of 46.16 while Hildreth took third in 50.09. Hildreth won the 100-yard individual medley with a time of 1:34.60 while Slattengren placed second in 1:52.07 and Joah Horner took third in 1:52.56.

13-14 Girls

Anna Harvey, Adeline Morrissette, Baylie Sutton and Olivia Sergeant won the 200-yard medley relay with a time of 2:42.50. Harvey, Morrissette, Sutton and Sergeant won the 200-yard freestyle relay with a time of 2:24.13. Sergeant placed second in the 50-yard freestyle with a time of 32.75 seconds while Harvey took third in 33.41.

Alison Ohlinger won the 50-yard backstroke with a time of 35.56 while Morrissette took third in 48.72. Sergeant won the 50-yard butterfly with a time of 40.03 while Sutton placed second in 40.28. Morrissette won the 50-yard breaststroke with a time of 45.66 and Emma Hilleson took third in 56.11.

13-14 Boys

Christopher Rittschof, Drew Sanders, Samuel Hilleson and Liam Wise placed second in the 200-yard freestyle relay with a time of 3:51.40. Rylen Hildreth won the 50-yard freestyle with a time of 32.47 seconds while Rittschof placed second in 36.56. Hildreth won the 50-yard breaststroke with a time of 46.19 while Rittschof placed second in 49.38.

15-18 Girls

Abby Wagner, Karyssa Dale, Maggie Dall and Sara Johnson won the 200-yard freestyle relay with a time of 2:18.50. Ella Seebach, Dall, Wagner and Johnson won the 200-yard medley relay with a time of 2:47.31. Wagner won the 50-yard freestyle with a time of 31.78 seconds while Dall placed second in 33.00 and Johnson took third in 33.06.

Wagner won the 50-yard backstroke with a time of 37.62 while Johnson placed second in 39.47 and Dale took third in 52.87. Johnson won the 50-yard breaststroke with a time of 43.25 while Dall placed second in 45.94 and Dale took third in 49.56. Wagner won the 100-yard individual medley with a time of 1:23.96 while Johnson placed second in 1:26.31 and Dall took third in 1:28.93.

15-18 Boys

Elijah Hildreth, Baxter Konstans, Rylen Hildreth and Riley Wiegartz won the 200-yard freestyle relay with a time of 2:01.57. Wiegartz, Konstans and the Hildreth boys won the 200-yard medley relay with a time of 2:17.63. Wiegartz won the 50-yard freestyle with a time of 25.16 seconds while Elijah Hildreth placed second in 26.60 and Konstans took third in 28.94.

Wiegartz won the 50-yard breaststroke with a time of 34.31 while Konstans placed second in 39.25 and Elijah Hildreth took third in 40.03. Wiegartz won the 100-yard individual medley with a time of 1:05.56 while Elijah Hildreth placed second in 1:23.43 and Rylen Hildreth took third in 1:29.69.

Advertisement


Video News